Dziecko i kot

Zastanawiacie się Państwo czy kot będzie odpowiednim
przyjacielem dla waszego dziecka?

Nie ma najmniejszych przeciwwskazań aby dzieci i koty mieszkały razem.
Wszystko zależy od zdrowego i odpowiedzialnego podejścia dorosłych.
Wbrew opinii niektórych ludzi nie kociak jest zagrożeniem dla dziecka, lecz dziecko dla kociaczka.
Jeśli będziemy trzymać się kilku ważnych zasad, to wszystkim nam obecność kota wyjdzie na dobre.
Dzieci które mają możliwość wychowywania się z kotkiem, wiedzą że są dla swego podopiecznego kimś ważnym, przez co stają się bardziej wrażliwe i uczą się odpowiedzialności. Zanim dziecko pozna tajemnice swego koteczka musi nauczyć się jak prawidłowo postępować i obchodzić się ze zwierzątkiem.
Rola rodziców w tym zadani jest bardzo istotna.
Wytłumaczmy dziecku że kotek to żywe stworzenie, a nie lalka czy miś, że trzeba obchodzić się z nim delikatnie, nie tarmosić, nie szarpać futerka ani ogonka, nie ubierać w sukienki.
Koty brytyjskie należą do kotów spokojnych i tolerancyjnych, niestety nie raz cierpliwie znoszą nieprzyjemne dla nich zabawy. Bądźmy uważni i nie pozwólmy na takie maltretowanie.
Nie oczekujmy że kotek zawsze złe traktowanie będzie znosił ze spokojem bo i on ma swoje uczucia i potrzeby. Może się zdarzyć że czasem syknie lub przyłoży dziecku łapką – odbierajmy to jako akt samoobrony i informację że granica dobrej zabawy została przekroczona. Kotek to istota żywa która ma swoje prawa, a my powinniśmy je respektować i dbać aby nie stała mu się krzywda.
Czasem nasz kociak będzie miał ochotę na odpoczynek. Zapewnijmy mu cichy kąt do którego będzie mógł się udać zawsze gdy będzie miał ochotę na chwilę spokoju.
Kot jest z jednym z najczystszych zwierząt więc nie musimy jakoś specjalnie dbać o jego higienę. Wystarczy że będzie miał przycięte pazurki, będzie regularnie odrobaczany, odpchlony i zaszczepiony przeciwko kocim chorobą.

Przyjaźń dziecka z kotem może trwać wiele lat i na pewno stanie się dla młodego człowieka ważnym i dobrym życiowym doświadczeniem.